DEATHS

Matthew Robert Elliott, 34

Born October 18, 1984

Died January 17, 2019

Alice Jean Ricketts-Culp, 91

Born July 15, 1927

Died January 16, 2019

Charlotte Jackson, 75

Born September 21, 1943

Died January 16, 2019

CLICK TO SEE MORE >>

Our death notices and obits are always free to the families and funeral homes.

THINGS TO DO

Sunday, January 20

Painting with Gwyn 3rd Sunday
Vision Board Workshop
Christian Life Class - Jonah - You Can't Outrun Grace

Monday, January 21

Dr. Martin Luther King Jr. - Parade & Celebration
Georgia-Pacific Playground - Ribbon Cutting Celebration
Antioch, The Temple of Hope
MIN 4523: American Indian Ministry Internship 2019
PS Academy Oklahoma Real Estate Pre-Licensing Course
Semi-Annual Clearance Sale
Act Like Men Study - Don't Waste Your Life

Tuesday, January 22

The Real Okie Movie Night Presents, Pretty in Pink!
National Drug and Alcohol Facts Week®- Awareness Campaign
LiveLoveCycle Indoor Training
Semi-Annual Clearance Sale

Friday, October 19, 2018, 7:19 AM

Eugene Tapahe was awarded the 13th annual Cherokee Art Market’s Best of Show for his black and white collage features 44 compelling photos taken at Oceti Sakowin Camp in Standing Rock, ND. The images were printed on archival watercolor paper using a lithograph print process.

Navajo artist Eugene Tapahe received the Best of Show award for “Never Forget Standing for Unity” at the 13th annual Cherokee Art Market at Hard Rock Hotel & Casino Tulsa.

The black and white collage features 44 compelling photos taken at Oceti Sakowin Camp in Standing Rock, ND. The images were printed on archival watercolor paper using a lithograph print process.

The Cherokee Art Market, featuring more than 150 elite Native American artists representing 50 tribes, ran Saturday and Sunday. Art forms included beadwork, pottery, painting, basketry, sculptures and textiles. Guests also enjoyed a variety of cultural demonstrations and performances.

With nearly 60 winners in eight classes, the following highlights the Cherokee Art Market 2018 Best of Class winners:

Class 1 – Painting, Drawing, Graphics & Photography

Eugene Tapahe, Navajo Nation, “Never Forget Standing for Unity”

Class 2 — Sculpture

Troy Jackson, Cherokee Nation, “Faith in the Creator”

Class 3 – Beadwork/Quillwork

Ken Williams Jr., Northern Arapaho/Seneca, “Beauty in Dreams”

Class 4 – Basketry

Leona Romero, Tohono O’odham Nation, “Unity Friendship Design”

Class 5 – Pottery

Autumn Borts-Medlock, Santa Clara Pueblo, “Chaco Parrott with Egg”

Class 6 – Textiles B

Phil Singer, Navajo Nation, “Clouds Above the Mesa”

Class 7 – Jewelry

Ric Charlie, Navajo Nation, “Ladies Gold Diamond Set”

Class 8 – Diverse Art Forms

Glenda McKay, Ingalik-Athabascan, “Morning Sun”

Additionally, Martha Berry earned the Culture Keeper Award for “Sageeyah Gold: Honoring the Pollinators & the Humans Who Protect Them.” The Innovator Award went to Billy L. Hensley for “Imoshi,” and Lisa Rutherford earned the Anna Mitchell Award for “Dragonfly Dance.”

https://muskogeenow.com/story_images/1539951521.jpg https://muskogeenow.com/photo-collage-from-standing-rock-wins-cherokee-art-market